Dla większości moli książkowych nieposiadanie przy sobie obecnej lektury wydaje się być najgorszym koszmarem i niewyobrażalnym niedopatrzeniem. A jednak, takie sytuacje też mogą mieć miejsce! Wystarczy, że w pośpiechu wybiegniesz z domu, nauczyciel zabierze Ci twoją powieść za karę, rozlejesz na nią talerz zupy albo przejeżdżający autobus rozchlapie na nią podeszczowe błoto. Wszystko może się zdarzyć. Warto zatem przygotować się na taki makabryczny zwrot akcji i zaopatrzyć się (albo przynajmniej mieć w zanadrzu :|) inne formy spełnienia czytelniczych potrzeb.
Gazety i czasopisma
Tańsze odpowiedniki książek., które, odnoszę wrażenie, ostatnio, zwłaszcza wśród mojej grupy wiekowej, wiodą gorszy żywot od swoich grubszych koleżanek. Wiem to także po swoim przykładzie: gdy już coś czytam to w większości przypadków zdecyduję się na egzemplarz ciekawej historii aniżeli zbiór artykułów. A przecież w wielu sytuacjach to one się lepiej sprawdzają: są lżejsze, zajmują mniej miejsca w torbie bądź plecaku oraz nie wymagają od czytelnika ciągłego skupienia na jednym wątku. Możesz przeglądać gazetę piętnaście razy: raz obejrzeć zdjęcia, za drugim skupić się na samych nagłówkach, trzecim zobaczyć, które teksty interesują Cię bardziej, aż do piętnastego, gdy cały numer będziesz mieć przestudiowany od deski do deski.
Ci, którzy wiedzą, czym jest ten najnowszy wynalazek młodego pokolenia zapewne w tym momencie tracą wszelkie okruchy dobrej opinii na mój temat, ale.. dajcie wytłumaczyć! Przecież, gdy czyta się kawały też zdarzają się lepsze i gorsze, bardziej lub mniej przyzwoite, z pomysłem lub po prostu głupie. Anonimowe reprezentują podobny poziom. A o czym w ogóle mowa? Pod ową nazwą kryje się strona internetowa oraz jej fanpage (który jest chyba nawet popularniejszy od oficjalnej witryny), gdzie możemy do woli czytać zabawne/ straszne/ dramatyczne/ praktyczne/refleksyjne wyznania/ historie/ przypadki innych ludzi. Cechami charakterystycznymi owych krótkich notek są przede wszystkim duże pokłady ironii, żartobliwego tonu wypowiedzi oraz puenty najmocniej oddziałującej już bezpośrednio na odbiorcę. Skoro jednak najlepiej tłumaczyć na przykładach:
Oczywiście, historii jest na tyle dużo i są publikowane na tyle często, że każdy znajdzie coś, co odpowie jego preferencjom poczucia humoru i intelektu. Grunt, że można mieć do nich dostęp w telefonie, a zatem "poczytywać" je w drodze autobusem, w kolejce do kasy bądź na długiej przerwie w szkole.
Wattpad
To źródło literek jest przeze mnie najmniej znane oraz najrzadziej stosowane, ale trudno o nim zapomnieć, zwłaszcza biorąc pod uwagę dzisiejszy post. Wattpad to największa książka świata z setkami tysięcy oddzielnych wątków, to jedna z najbardziej skutecznych odskoczni dla młodych, zdolnych pisarzy, to skupisko historii na każdy temat o każdej postaci. Właśnie niedawno założyłam sobie konto na tej stronie i szczerze powiedziawszy, nie spodziewałam się, jak bardzo rozbudowana ona jest. Próbowałam do wyszukiwarki wpisywać przeróżne, poczynając na normalnych, a kończąc na super głupich, hasła i, o dziwo, na każde z nich otrzymywałam odpowiedź w postaci kilku opowiadań. Świetna sprawa, jeżeli wiesz, że autor Twojej ulubionej serii nie będzie kontynuował wydawania kolejnych tomów, a masz ochotę na ciąg dalszy historii ukochanych bohaterów - na pewno znajdziesz kontynuację, która zadowoli Twój gust.
Notatki
Nie, spokojnie, przecież nie zmuszę nikogo, aby w wakacje sięgał dobrowolnie i przez najmniejszego nacisku po swoje szkolne zapiski. Nie zmienia to jednak faktu, że w czasie trwania roku szkolnego warto czasem wymienić aktualnie czytaną powieść na notatki z historii, biologii bądź fizyki. Z własnego doświadczenia wiem, że wystarczy kilka razy przerwertować je wzrokiem, co zajmie nam jednorazowo góra 10 minut (
jak to nie raz mówili mi nauczyciele: wystarczy Ci jedna przerwa reklamowa podczas oglądania filmu :|), a przynajmniej skojarzysz wybrane pojęcie z jego lokalizacją na kartce. Dzięki temu możesz potem na teście dokonać retrospekcji i przywołać wspomnienie owej nazwy, faktu, daty. Warto korzystać również z bardzo przydatnej umiejętności, przypisywanej (
nie bez powodu!) do kobiet: podzielności uwagi. Praktykując ją, w czasie spożywania posiłku nauczysz się co najmniej połowy strony notatek. Sprawdź sam!
Idealna lektura podczas żmudnego przemierzenia sklepowych alejek ogromnym, nieporęcznym wózkiem. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że jedna etykietka nauczy się kilkunastu nazw w obcym języku, jednej trzeciej działu z chemii o konserwantach, przećwiczy Twój mózg w zakresie mnożenia kalorii oraz zwróci Twoją uwagę na to, co i w jakich ilościach jesz. (
Po co w takim razie jeszcze chodzić do szkoły? Wystarczy jeden dzień w Biedronce, a program gimnazjum masz już w małym paluszku :D).
Ile informacji jest zawarte na tak małym skrawku papieru, jakim jest ulotka? Co najmniej dwa razy więcej od tego, ile obstawiasz. Dajmy na to: oferta pizzerii. Raz przeczytasz produkty wchodzące w skład każdej z pizz, a już skrócisz czas podejmowania decyzji, którą zamówicie na spotkaniu z przyjaciółmi. Bo Ty wcześniej wybierzesz już kilka, na które miałbyś największą ochotę. Nie masz pomysłu na obiad: zerkniesz i masz już prawie cały przepis na gotową pizzę, wystarczy dowiedzieć się, jak zrobić ciasto.
Jak wygląda sprawa z reklamówkami (gazetkami reklamowymi)? Skoro przeważnie w naszych skrzynkach ląduje kilka gazetek różnych sklepów, warto wykorzystać tę okazję i porównać ceny interesujących nas produktów. Gdzie znajdziesz taniej swój ulubiony jogurt? (Piszcie, jakie są Wasze ulubione jogurty, chętnie się dowiem! ^^) Gdzie opłaca się pojechać, by znaleźć w promocji kiełbaski na grilla? Wbrew pozorom, nie zajmuje to wiele czasu (znów proponuję czas obiadu lub kolacji), a faktycznie przydaje się to w życiu i zaoszczędza nieco drobnych na kolejne wydatki książkowe.
Program telewizyjny
Z dzieciństwa pamiętam, że u dziadków zawsze na stole leżał właśnie program z gazety i bardzo chętnie sprawdzałam, co będę oglądać z mamą w każdy dzień tygodnia. Przeważnie stawało na ukochanych serialach i animacjach (mama nie miała nic do gadania :D). Od tamtych chwil, wiem, że warto sprawdzać, jakie filmy proponują nam poszczególne stacje, bo często na tych mniej popularnych od Dwójki czy TVNu, również zdarzają się ciekawe, nagradzane i warte uwagi ekranizacje. Ponadto, przeważnie do kilkudziesięciu nadawanych w danym tygodniu programów wydawcy gazety telewizyjnej publikowali krótkie ich opisy, dzięki czemu w prosty sposób czytelnik dowiadywał się, co można obejrzeć, co powinno się obejrzeć, co przypadnie mu do gustu. I niepotrzebne stawało się w tym momencie skakanie po setkach kanałów w tę i we w tę!
Telemagazyn.pl
Raczej nie będę nawet wspominać, że czytać można także posty na innych blogach, gdyż fakt, iż właśnie dotarłeś do tego zdania świadczy o stosowaniu przez Ciebie tej opcji.
Potraktuj moje alternatywy z delikatnym przymrużeniem oka - nie każdy musi siedzieć kilka godzin z nosem w reklamówce Lidla, aby wyjść na obytego w świecie człowieka. (Choć akurat w gazetce Lidla często są jakieś światowe tygodnie: chińskie i francuskie.. zły przykład :D).
***
Co jeszcze chętnie czytacie? Które propozycje z powyższych zdarza Wam się wykorzystywać? Piszcie! :)
Ej, fajny ten post, taki inny :P Anonimowych najlepiej czyta się w środku nocy, wtedy nawet te idiotyczne historyjki śmieszą :D Bałabym się czytać ulotki pchając wózek sklepowy, bo idę o zakład, że już po chwili wpadłabym w jakąś półkę -,- Ja często kiedy nie mam przy sobie książki odpalam YT i włączam przypadkowe audiobooki :) Audioteka oferuje fragmenty książek i to nie byle jakich, bo jest Lśnienie, są książki Sapkowskiego, Marsjanin i dużo innych ciekawych pozycji, a czytają je geniusze dubbingu, np Maciek Stuhr albo Jarosław Boberek 2;). Tym sposobem mogę dowiedzieć się, czy warto wypożyczyć/kupić daną historię, bo mam próbkę w postaci audio :P
OdpowiedzUsuńBuziaki :*
https://doinnego.blogspot.com/
Dziękuję za docenienie "inności" :D
UsuńNie wiedziałam, że jest tak duży wybór audiobooków - muszę poszukać czegoś co by mnie zainteresowało - dzięki za pomysł :)
To o czym mówię to jedynie godzinne (plus/minus) zajawki, za całość już trzeba płacić, nie mniej jednak jakość jet perfekcyjna, a aktorzy, którzy je czytają potrafią tak oddać klimat, że człowiek zapomina, że jedzie busem. Ja już kilkakrotnie przejechałam mój przystanek :D. A niektóre z tych audiobooków oprócz samego tekstu mają dodane odgłosy tła, typu gwar ulicy, jakieś tam odgłosy kuchenne, stukot pociągu itp itd. Coś świetnego :D Audioteke polecam całym serduchem :)
UsuńKurcze! Nie spodziewałam się, że to może aż tak wciągnąć :O
UsuńŚwietny post ! Zawsze jak widzę wiadomość o nowej notce od ciebie to od razu poprawia mi się nastrój. Najpierw odpowiem na pytanie - moim ulubionym i w sumie jedynym jaki jestem w stanie przełknąć jogurtem jest jogurt naturalny (czasem zajadam się też greckim lub śmietaną. Uwielbiam ich smak , a jak kiedyś spróbowałam Danio to zwymiotowałam bo tak mnie zemdliło. Strasznie nie lubię słodkich rzeczy - wiem , jestem dziwna - za to uwielbiam kwaśne.- ogórki kiszone i cytryna moim życiem ). Ja jak mam "kryzys" to faktycznie zaczytuję się w gazetach , jedną kupuję regularnie - Cogito - bądź studiuję reklamówki z biedronki :-).
OdpowiedzUsuńDziękuję, bardzo mi miło :)
UsuńJa z kolei uwielbiam słodkie jogurty: zwłaszcza brzoskwiniowe, ale waniliowe też mogłabym jeść na okrągło ^^
Cogito? Z tego co wiem to chyba taki licealny odpowiednik Victora Juniora (czy jakoś tak)?
Ja reklamówki z Biedronki też studiuję regularnie, bo często można tam kupić świetne książki :D
Tylko strach te etykiety na opakowaniach czytać! Potem będę miała jeszcze większą świadomość tego ile chemii jest w kupowanych produktach (choćby w takiej czekoladzie) i do reszty się załamię.
OdpowiedzUsuńNa wodzie jest przeważnie całkiem niezły skład :D
UsuńOd Anonimowych to ja jestem już uzależniona ;D
OdpowiedzUsuńGrunt to umieć zapewnić sobie trochę rozrywki - nie ma w tym przecież niczego złego :D
UsuńŚwietny pomysł! :) Ja przyznam, że uzależniłam się od wattpada i zdarza mi się zaniedbać czytanie książek na rzecz właśnie tej aplikacji. Przy okazji uwielbiam Monte! *.* :D
OdpowiedzUsuńhttp://zaczytan.blogspot.com/
Ja zaniedbuję książki tysiącem innych rzeczy, więc nie jesteś jedyna :D
UsuńMonte lubiłam jeść w dzieciństwie, ale dawno go nie próbowałam w sumie :o
W takich chwilach nie czytam, za zawsze mam przy sobie słuchawki i mogę posłuchać radia :)
OdpowiedzUsuńA Anonimowe nie są złe, czasem naprawdę można się z nich pośmiać.
Zawsze zapominam wrzucić do torebki słuchawki.. :C
UsuńAnonimowe zdecydowanie :D poza tym zawsze mam przy sobie słuchawki i muzykę, jednak chyba nic nie jest w stanie zastąpić dobrej książki :)
OdpowiedzUsuńloudxsilence.blogspot.com
W podróży, zwłaszcza długiej, u mnie wygrywa jednak muzyka :)
UsuńCo najmniej dwa razy więcej od tego, ile obstawiasz. - ja wiem! W końcu kierunek reklamy się przydaje :D
OdpowiedzUsuńJa poza książkami nie czytam nic - za to mój chłopak nie czyta książek, ale te Anonimowe czyta :D
Kreatywności ty moja, u mnie jest konkurs na najciekawsze przedstawienie wymarzonych wakacji, zajrzyj <3 Wierzę w ciebie <3 (pierwszy banner w pasku po prawej :))
Kurcze, nie przewidziałam, że będziesz czytać tego posta, nie przygotowałam się na speca od reklamy :C :D
UsuńTo zajrzyj mu czasem przez ramię, a sama się pośmiejesz ^^
Widziałam, widziałam - uwielbiam takie konkursy i nawet już upatrzyłam sobie nagrodę, którą chciałabym u Ciebie zdobyć, ale nie wiem, czy wystarczy mi kreatywności na tak fajne zadanie :C
Ja poza książkami raczej nie czytam niczego innego, czasami jedynie sięgam po jakieś magazyny. No i w roku szkolnym niestety muszę czytać notatki z lekcji :D
OdpowiedzUsuń