piątek, 20 maja 2016

Wybrane MAJOWE PREMIERY KSIAŻKOWE: które i dlaczego mnie zainteresowały?

Na pewno zdążyliście przeczytać już co najmniej jeden post o majowych zapowiedziach książkowych. Ja zaoferuję Wam zatem zupełną nowość: majowe PREMIERY książkowe! (Nie brzmi to lepiej bądź bardziej zachęcająco, prawda? :C).

Bądź co bądź, chciałabym Wam przedstawić kilka tytułów: zupełnie nowych na polskim rynku wydawniczym, które w mniejszym lub większym stopniu, mnie zainteresowały. A że postanowiłam zacząć bardziej interesować się nowościami i nowinkami ze sfery książkowej (ileż można być tym zupełnym ignorantem zaopatrującym się jedynie w tanich książkach!), oto moja mini-lista z krótkimi komentarzami.


Eliza Piotrowska - Tupcio Chrupcio. Nie umiem przegrywać
Gatunek: Dla dzieci
Wydawnictwo: Wilga
Kolejne tomy bestsellerowej serii o "Tupciu Chrupciu"
Tupcio nie lubił kąpieli. Sprawdź, co zrobili jego rodzice, żeby polubił przygody w wannie.
Tupcio chciałby zawsze wygrywać i być najlepszy we wszystkim. Czy jego przyjaciele lubią go za to?
Zapewne większość z Was w tym momencie zadaje sobie pytanie: "Zwariowała czy nie? Co siedzi w jej głowie?". I dobrze, że się nad tym zastanawiacie. Ale spokojnie: o tyle o ile, ale jeszcze ze mną w porządku. Co nie zmienia faktu, że i tytuł i opis fabuły owej historii brzmi nad wyraz intrygująco! Nie mówcie, że nie jesteście ciekawi czy przyjaciele lubią Tupcia za to, że chce być we wszystkim najlepszy (Wiem, że jesteście :|). Czuję, że to będzie najgorętsza premiera sezonu!

18.05.2016 (środa)
__________________________________________________________________

Kristen Kearney - Cudowne konstrukcje wzniesione z bloków w grze Minecraft
Gatunek: Dla młodzieży
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Książka prezentuje wyjątkowe starożytne i nowoczesne budowle z całego świata. Przeniesione z rzeczywistości lub z kreatywnej wyobraźni graczy, konstruowane były blok po bloku. Można wśród nich znaleźć wiele perełek: od opartej na badaniach archeologów rekonstrukcji piramid z Gizy po perfekcyjną kopię kosmicznego wahadłowca. Ikony świata architektury, takie jak Tadż Mahal czy Bazylika św. Piotra, prezentowane są tutaj zaraz obok fantastycznego skrzyżowania katedry z czołgiem i wspaniałych statków niesionych na grzbietach delfinów. Jesteś gotów zobaczyć to na własne oczy?
Sprawdź jak łatwe może być budowanie!
Pamiętam te wspaniałe czasy młodości, gdy godzinami grywałam w Minecrafta, podkopując się ciągle pod ziemię bądź budując piękne fortyfikacje, wykorzystując wszystkie drzewa na planszy. A i właśnie! Tu się okazuje, że można wznieść się na wyżyny i odejść od standardowej chatki leśnika na rzecz "cudownych konstrukcji"! I tak nie uwierzę, póki nie zobaczę czym te "wyjątkowe starożytne i nowoczesne budowle" Kristen są lepsze od moich pustelni. Właśnie dlatego chętnie zerknę do pozycji wydanej przez Zieloną Sowę, chcąc przynajmniej podpatrzeć, czym nowym mogłabym zająć swój wolny czas. A i chętnie popodziwiam zdolności manualno-myszkowe naszego gatunku. 

18.05.2016 (środa)
__________________________________________________________________

Andrea Portes - Anatomia obcości
Gatunek: Dla młodzieży
Wydawnictwo: Ya!
Lawirowanie w świecie szkolnych układów i miłosne dylematy.
Anika Dragomir jest trzecią najpopularniejszą dziewczyną w szkole. Ale w środku nie czuje się już tak pewnie. . . Na dodatek ulega miłosnemu zauroczeniu. Kandydatów na chłopaka jest dwóch: Logan, niekonwencjonalny romantyk i wyśmiewany outsider, oraz Jared, lider zespołu rockowego, pożądany przez każdą dziewczynę w miasteczku. Anika nie do końca wie, kogo wybrać, a każdy z adoratorów ma ciemną stronę...
A tę książkę chętnie bym przeczytała właśnie ze względu na jej banalność i prostotę. Gdybyście czytali opis powieści tego pokroju np. wybierając lekturę w bibliotece: no kto zwróciłby na nią uwagę? Jestem przekonana, że 3/4 potencjalnych czytelników odłożyłoby ją z powrotem na półkę, decydując się na oryginalniejszą, bardziej wyrazistą fabułę. I od razu mogę przewidzieć, że szturmem rynku wydawniczego nie zdobędzie, a co za tym idzie: póki jest świeżynką, póki zostanie umieszczona na pierwszej stronie książek w Empiku, póty ktoś o niej kilka słów usłyszy. Stąd też ciekawi mnie czy pod tym nic nie mówiącym opisem, kryje się coś więcej. Coś, czego jedynie niewielu dostrzeże. (Nie mówiąc o przepięknej, barwnej okładce, której trudno nie zauważyć! ^^).

18.05.2016 (środa)
__________________________________________________________________

Jennifer Chambliss Bertman - Pożeracze książek

Gatunek: Dla dzieci
Wydawnictwo: Wilga
Ukryta książka, zagadki i tajemny szyfr... Gra się rozpoczyna!
Dwunastoletnia Emily wkracza do akcji! Jej rodzina właśnie przeprowadziła się do San Francisco, miasta, w którym mieszka literacki idol dziewczynki. To Garrison Friswold, twórca przebojowej gry sieciowej Book Scavenger. Wymyślona przez niego zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek i odszukiwaniu książek na podstawie zawartych w nich wskazówek.
Pewnego dnia Emily dowiaduje się, że Griswold na skutek bandyckiego ataku znajduje się w śpiączce. Nie wiadomo, co dalej z jego nową grą, która miała się rozpocząć. Wkrótce razem ze swoim nowym kumplem, Jamesem, dziewczynka znajduje dziwaczny tom. Przyjaciele wierzą, że to własność Griswolda i że doprowadzi ich do cennej nagrody. Tyle że tej książki szukają również inni... Emily i James muszą jak najszybciej rozwiązać zagadki ukryte w książce Griswolda. Jeśli tego nie zrobią, sami padną ofiarą bezwzględnych napastników!
Sam tytuł, który IDEALNIE mnie charakteryzuje, przypisując do konkretnej grupy społecznej: pożeraczy, już podświadomie nakłania do podjęcia lektury. Nawet jeśli gatunkowo, książka skierowano do dzieci, a wiek bohaterów to zaledwie 70% mojej liczby lat, zaryzykowałabym i poświęciłabym te kilka dni na wspólnym odgadywaniu zagadek zawartych w książce Scavengera (jeszcze zobaczycie, jak Marvel zrobi o nim kolejną superprodukcję! :|). Zastanawia mnie jedno: dlaczego fabuła powieści dla młodszych czytelników wydaje się być bardziej skomplikowana? Przeczytajcie sobie opis przeciętnej pozycji młodzieżowej: ona się przeprowadza, on się zakochuje, mają problemy. A tutaj: gra sieciowa, zagadki, książki, śpiączka, nagroda - taka przygoda to spełnienie marzeń! (Po co komu ta miłość i problemy? :C).

18.05.2016 (środa)
__________________________________________________________________

Emma Moss - Dziewczyny vlogują
Gatunek: Dla młodzieży
Wydawnictwo: Znak
Morgan: Hej, Lucy! Widziałam nowy filmik - jest super!
Lucy: Dzięki :) Wiedziałam, że nasz maleńki jeż Ci się spodoba :D
Lucy: Przy okazji - nie uwierzysz, kto do mnie napisał!!!
Morgan: Czy jego imię zaczyna się na S. . . ?
Lucy: TAK :)))
Lucy: Ale na razie nic więcej Ci nie powiem :x
Morgan: Haha, dobrze wiem, że wytrzymasz najwyżej do jutra :P
Morgan: Lecę na lekcje :) Pozdrów dziewczyny!
Lucy: Jasne :) Na razie!
Szczerze powiedziawszy, najciekawszym eksperymentem byłoby poprowadzenie książki przez całość tym stylem - przeciętnej konwersacji kilku nastolatek. Jeżeli opis to jedynie "ciekawy" chwyt reklamowy, powieść zdecydowanie straci w moich oczach i raczej raz na zawsze zostanie odrzucona z listy pt."Do ewentualnego przeczytania". Chociaż pomysł w samej realizacji nie wydaje się być trudny bądź skomplikowany - w obecnych czasach taki język stanowi wręcz chleb powszedni, to fajnie byłoby sięgnąć po coś nowoczesnego, lekkiego, z prostą historią wkomponowaną w niespotykaną formę. Oczywiście trzymając się pewnego poziomu, jaki wypada mieć książka.

18.05.2016 (środa)
__________________________________________________________________

Kiera Cass - Rywalki. Tom 5. Korona
Gatunek: Dla młodzieży
Wydawnictwo: Jaguar
Dwadzieścia lat minęło od wydarzeń z „Jedynej”. Córka Americi i Maxona - księżniczka Eadlyn nie sądzi, że uda jej się znaleźć prawdziwego partnera wśród konkursowych trzydziestu pięciu zalotników, nie mówiąc już o prawdziwej miłości. Ale czasami serce znajdzie sposób, aby nas zaskoczyć. Eadlyn musi dokonać wyboru, który okaże się trudniejszy niż ktokolwiek się mógł spodziewać. . .
Kto mnie choć troszkę zna, wie, że ta pozycja powinna być na pierwszym miejscu, na najwyższym podium i z włączonym odliczaniem do momentu, w którym "Korona" trafi w moje zniecierpliwione łapki. A jednak stwierdziłam, że najlepiej wyróżni się w tłumie (jak słońce przebija się przez obłoczki :|), stąd takie umiejscowienie. Nie zmienia to jednak faktu, iż uwielbiam historię kreowaną już od czterech tomów przez Kierę - chociaż preferowałabym kontynuowanie losów Americi. Dobre i to - przynajmniej więzy krwi z moją ulubioną księżniczką są. Z przyjemnością (największą, jeśli chodzi o prezentowane w tym poście tytuły!) sięgnę po kolejny tom powieści, odświeżając sobie jednak wcześniej perypetie Eadlyn z poprzedniej części.

18.05.2016 (środa)
__________________________________________________________________

Becca Fitzpatrick - Niebezpieczne kłamstwa
Gatunek: Dla młodzieży
Wydawnictwo: Otwarte
Stella to nie jest moje prawdziwe imię.
Thunder Basin w Nebrasce nie jest moim prawdziwym domem.
To nie jest moje prawdziwe życie.

Po tym jak byłam świadkiem groźnego przestępstwa, zostałam objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Moje życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafię się tu odnaleźć. Miałam rozpocząć ostatni rok liceum. Miałam być z chłopakiem, którego kocham, ale zostaliśmy rozdzieleni. Teraz w moim życiu pojawił się ktoś inny – czy mogę mu zaufać? Coraz trudniej jest mi ukrywać uczucia. Coraz trudniej jest też kłamać... Im bardziej czuję się bezpieczna, tym większe grozi mi niebezpieczeństwo.
O nowej powieści Becci trudno nie słyszeć: głośna promocja, egzemplarze już wysłane do recenzji dziesiątkom recenzentów, akcje, konkursy  - wszystko robi swoje. Budzi to we mnie pewne obawy - z doświadczenia wiem, że to co popularne, niekoniecznie wiąże się z określeniem "warte uwagi". A jednak już na podstawie jednej, najbardziej znanej książki Fitzpatrick - Szeptem, wiem, że autorka potrafi robić to, co robi. I chociaż w wypadku "Niebezpiecznych kłamstw" nic nie wskazuje nam na wątki fantastyczne, to wplecenie napięcia związanego z groźnym przestępstwem, którego świadkiem jest główna bohaterka, a co za tym idzie (i na co bym BARDZO liczyła!) może jakaś kryminalna zagadka lub sensacyjna nagonka, dodają historii smaczku i kuszą. Oj, kuszą!

18.05.2016 (środa)
__________________________________________________________________

Victor Dixen - Fobos. Tom 1
Gatunek: Dla młodzieży
Wydawnictwo: Otwarte
Odmów. . . – szepcze mi do ucha cichy głos. – Wiesz, że nie nadajesz się do tej misji z tym, co masz do ukrycia. Wiesz, że jeśli polecisz, będziesz cierpiała tak, jak jeszcze nikt dotąd nie cierpiał. Odmów w tej chwili. . .

Léonor wchodzi na pokład statku kosmicznego. Doskonale pamięta moment, w którym zobaczyła ogłoszenie o naborze do programu „Genesis”, pierwszego reality show w kosmosie. Sześć dziewczyn i sześciu chłopaków wybranych w ogólnoświatowym castingu ma założyć pierwszą ludzką kolonię na Marsie. Będą poznawać się podczas sześciominutowych randek, by zdecydować, z kim założą rodzinę, gdy dotrą do celu.
Léonor uważa, że to jej jedyna szansa nie tylko na zdobycie sławy, ale i na lepsze życie. Przez całe dzieciństwo przechodziła od jednej rodziny zastępczej do drugiej. Nie ma nic do stracenia i zamierza rozegrać tę grę po swojemu.
Tak, znam się na kalendarzu i zdaję sobie sprawę z tego, że premiera tej książki odbędzie się na samym początku czerwca. Ale mimo to, postanowiłam umieścić ją w moim spisie książek intrygujących, gdyż opis fabuły wskazuje, że świetnie pasuje do tej cechy. Faktycznie, historia na pewno ma w sobie, w większym lub mniejszym procencie, nawiązania do powszechnych ostatnio dystopii, igrzyk i selekcji. Lecz nie będę kłamać, że nie lubię tych opowieści o walce, rywalizacji, napięciu, połączonych na dodatek z ciekawie zbudowanym wątkiem miłosnym. A umieszczenie losów bohaterów w kosmosie? Toż to mały krok dla dystopii, ale wielki krok dla młodzieżowych (i nie tylko!) moli książkowych!

01.06.2016 (środa)
__________________________________________________________________


Które z przedstawionych pozycji Was zainteresowały? A może macie inne, wyczekiwane świeżynki? Piszcie! :)

8 komentarzy:

 1. Korona <3 Też muszę przeczytać :D I Niebezpiecznych kłamstw jestem bardzo ciekawa. A ten Tupcio Chrupcio? xD Haha, nawet jestem tego ciekawa :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałam, że dzięki mnie sprzedaż "Tupcia" wzrośnie co najmniej pięciokrotnie :D

   Usuń
 2. Fobos bardzo mnie interesuje - lubię akcję osadzoną w kosmosie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ze względu na brak funduszy na razie muszę się obejść bez "Korony", choć kusi mnie, aby ją zakupić. Powstrzymuje mnie jedynie to, że jeżeli ją zakupię, to na razie będę musiała obejść się bez czwartego tomu "Szklanego tronu", a tego to ja nie przeżyję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tych książek najbardziej zaciekawiły mnie "Niebezpieczne kłamstwa" oraz "Fobos" ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Koronę" dziś idę odebrać. <3 Już nie mogę się doczekać lektury! <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziewczyny vloguja może być całkiem ciekawe;)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Fobos" mnie intryguje. Do tego zastanawiam się czy kontynować przygodę po "Jedynej", na razie nie czytałam dalej :D

  OdpowiedzUsuń

░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░

Będzie mi bardzo miło, jeśli skomentujesz ten post.
Proszę, byś wcześniej jednak go przeczytał/a bądź przynajmniej przewertował/a wzrokiem. :)

Zależy mi na szczerych opiniach, pytaniach, wątpliwościach i komentarzach. Możesz zostawić link swojego bloga - ale przede wszystkim przekaż mi swoją, wartościową ocenę.

Nie masz pomysłu na ciekawy komentarz? Napisz:
→ czy czytałeś/aś książki, o których piszę w poście?
→ czy owe lektury Ci się spodobały?
→ czy masz ochotę je przeczytać?
→ czy podoba Ci się pomysł na post?
→ czy przyjemnie czytało Ci się napisany przeze mnie tekst?
→ czy masz inny pomysł na post, który by Cię zaciekawił?
→ co będziesz czytał/a w najbliższym czasie? (albo co czytasz teraz?)
→ jak Ci mija dzień? :)
→ co słychać na Twoim blogu?Z góry dziękuję za każde zdanie - dzięki nim mam szansę pracować nad swoimi!

░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░